تبلیغات
تکلیف روز دو شنبه - مطالب آذر 1397
تکلیف روز دو شنبه

اضطراب صبحگاهی بسیار شایع است. این اضطراب تعریف بالینی ندارد، اما بیشتر مردم آن را اضطرابی می‌دانند که بلافاصله بعد از بیداری به سراغ‌شان می‌آید یا اضطرابی است که در ساعت اولیه‌ی بیداری یا بعد از آن ایجاد می‌شود. در این مقاله، به توضیح انواع مختلف اضطراب صبحگاهی، علت‌های آن و درنهایت، چند راه کاربردی برای کاهش و رفع آن می‌پردازیم.

اضطراب صبحگاهی به‌طور باورنکردنی استرس‌زاست، چون باعث می‌شود روزتان را بد شروع کنید. شاید اضطراب صبحگاهی در طول روزهایی از بین برود، اما اغلب متوجه می‌شوید وقتی روزتان را با اضطراب صبحگاهی شروع می‌کنید، برخی از استرس‌ها یا اضطراب‌ها تا زمانی‌که دوباره به رختخواب می‌روید، همچنان ادامه دارند.

انواع رایج اضطراب

در بیشتر موارد، اضطراب‌های صبحگاهی فقط اضطراب عمومی هستند. با احساس اضطراب یا استرس نسبت به روزی که پیش رو دارید بیدار می‌شوید، اما لزوما حمله عصبی یا اقدام خاصی ندارید. هر بار که از خواب بیدار می‌شوید، صرفا استرس دارید.
اما بعضی مواردِ اضطراب صبحگاهی حالت‌های تشدیدشده‌ای از سایر اختلالات اضطرابی، مثل اختلال هراس یا اختلال وسواس فکری هستند.

علل اضطراب صبحگاهی

علل اضطراب صبحگاهی

اغلب اوقات، علت اضطراب پیچیده‌تر از آن است که حدس‌زدنی باشد. اضطراب ساخته‌وپرداخته‌ی دهه‌ها تجربه، ژنتیک و انتخاب‌های زندگی است. عوامل اضطراب آن‌قدر زیاد هستند که شاید شناسایی دقیق دلیل اضطراب را غیرممکن کنند.

اما به‌طور کلی، فهم اضطراب صبحگاهی کمی ساده‌تر است، زیرا لزوما و به‌خودیِ‌خود نوع خاصی از اضطراب نیست، بلکه واکنشی به اضطراب است که چندین علت احتمالی دارد. علت‌های احتمالی اضطراب عبارت‌اند از:

۱. پیوستگی اضطراب

مطمئنا شایع‌ترین دلیلی که افراد را دچار اضطراب صبحگاهی می‌کند، داشتن اضطراب در طول روز است. وقتی از خواب بیدار می‌شوند، بدن‌شان سرشارِ از اضطراب این می‌شود که روزشان چگونه خواهد بود. این مورد به‌ویژه در کسانی شایع است که شغل‌های پُراسترسی دارند، اما ممکن است آنها را با وحشت‌زدگی یا حملات پانیک و سایر استرس‌های روزانه هم مواجه کند. بیدار شدن باعث می‌شود، بدن‌شان به‌خاطر احتمالِ یک روز پراسترس احساس ناراحتی کند که نتیجه‌ی آن اضطراب صبحگاهی است.

۲. کم‌خوابی و بدخوابی

اضطراب و استرس می‌توانند بر عادت‌های خواب هم تأثیر بگذارند، و چه‌بسا منجر به خوابی با‌کیفیت کمتر شوند. کسانی که نمی‌خوابند، احتمال دارد با اضطراب بیشتری بیدار شوند، چون بدن‌شان برای بازیابیِ خود از استرس‌های قبلی در تلاش است. کابوس‌ها و حمله‌های هراس هم می‌توانند به این احساس استرس و اضطراب بعد از بیداری دامن بزنند.۳. تجربه‌های منفی صبحگاهی

اگرچه بیشتر مردم به دلیل فشارهایی ادامه‌ی روز اضطراب را تجربه می‌کنند، برخی افراد دچار اضطراب صبحگاهی می‌شوند، زیرا صبح روزهای گذشته‌ استرس زیادی را تحمل کرده‌اند. برای مثال، اگر چندین صبح متوالی بیدار شده‌اید و با همسرتان جروبحث کرده‌اید، ممکن است با این هشدار بیدار شوید و بیدارشدن‌تان اضطراب‌های بیشتری به‌همراه خواهد داشت.۴. قهوه، رژیم غذایی و…

برخی افراد بلافاصله بعد از بیدارشدن قهوه می‌نوشند یا غذای چرب می‌خورند. این کارها هم می‌توانند منجر به احساس عصبی بودن و اضطراب شوند و صبح را پراسترس‌تر کند. البته این کمتر رایج است (مقدار کم قهوه معمولا باعث اضطراب نمی‌شود)، اما با وجود این اتفاق می‌افتد.

واقعیت این است که در بیشتر موارد، اضطراب صبحگاهی به این دلیل به‌وجود می‌آید که ذهن و بدن‌تان از استرس‌های روز یا اضطرابی که قرار است در طول روز تجربه کنید، می‌ترسد. این نتیجه‌ی تأسف‌بارِ زندگیِ با اضطراب است، اما متأسفانه میان آنهایی که علایم اضطراب دارند، بسیار شایع است.

اضطراب صبحگاهی ماندگار هم هست. همین که یک‌بار صبح‌تان را با احساس اضطراب شروع کنید، احتمال دارد هر روز صبح آن را احساس کنید، چون بدن‌تان با نگرانی اضطرابی از خواب بیدار می‌شود که منتظر تجربه‌‌ی آن از طرف شماست. درمان این بدون کمک یا تغییر در سبک زندگی، کمی دشوارتر است.چگونه اضطراب صبحگاهی را متوقف کنیم

متوقف کردن اضطراب صبحگاهی

برای رفع اضطراب صبحگاهی توجه به چند نکته ضروری است:

 • شکستن ارتباط بین صبح و اضطراب؛
 • کاهش ترس از روزِ پیشِ رو؛
 • تغییر کارهای روزمره برای کاهش استرس صبح؛
 • رفع اضطراب و استرس روزانه.

به‌خاطر داشته باشید که بیشتر اضطراب صبحگاهی ناشی از افکار شما درباره‌ی چگونگی گذراندن روز و مواجهه با استرس‌های در طول روز است. به همین دلیل راهکارهای مفید برای جلوگیری از اضطراب صبحگاهی در آینده به شرح زیر است:

۱. پیاده‌روی ورزشی

اولین کاری که هر روز صبح باید انجام دهید، ورزش است. ورزش مهم‌ترین راهکاری است که می‌توانید انجام دهید. ورزش، به‌ویژه پیاده‌روی سریع، اگر از لحاظ فیزیکی قادر به انجامش باشید، هورمون‌های استرس را از بین می‌برد، آزادسازی انتقال‌دهنده‌های عصبی در مغزتان را افزایش می‌دهد، ماهیچه‌ها‌یتان را خسته می‌کند و به این ترتیب، منجر به بهبود کلی سلامت ذهنی و جسمی می‌شود.

مطالعات متعدد نشان داده‌اند که ورزش روزانه به اندازه‌ی برخی داروهای مهم اضطراب یا حتی قدرتمندتر از آنها عمل می‌کند. وقتی صبح بیدار می‌شوید، بدن‌تان انرژی زیادی از خواب به‌دست آورده و همه‌ی این اضطراب باید کاهش پیدا کند تا روز بهتری داشته باشید. ورزش پس از بیداری، مثل دویدن، دوچرخه‌سواری یا هر چیزی دیگری که می‌توانید انجام دهید، سریع‌ترین و بهترین روشی است که اضطراب را به‌طور چشم‌گیری کاهش می‌دهد.۲. کاهش استرس‌های روزانه

قدم بعدی‌تان کمی پیچیده‌تر، اما به همان اندازه مهم است. باید اطمینان یابید که با تمام وجود آماده‌ی هر روزتان هستید و استرس زیادی تجربه نمی‌کنید. اضطراب صبحگاهی رابطه‌ی مستقیمی با علاقه‌ی شما به روز پیش رویتان دارد. وقتی روزتان پراسترس باشد، به‌دنبال آن اضطراب‌تان هم افزایش خواهد یافت.

پس چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ این بستگی به دلیل استرس‌تان دارد. برای مثال:کارتان را از یک‌نواختی دربیاوید

اگر کارتان باعث استرس زیادی است، پس باید به‌دنبال راه‌هایی بگردید که از کار لذت بیشتری ببرید. شاید شما در یکی از بدترین جاهای دنیا کار می‌کنید، اما تقریبا همیشه راه‌هایی وجود دارند که اگر درست انجام‌شان دهید، می‌توانند کیفیت کارتان یا لذت شما از آن کار را افزایش دهند. سعی کنید کار را برای خودتان جالب‌تر کنید تا استرسی که تجربه می‌کنید، کاهش یابد.

بیرون بروید

شاید به این خاطر استرس دارید که حس می‌کنید آن‌قدر که باید خوش نمی‌گذرانید. این یعنی در قدم بعدی باید برای رفع این مسئله، تغییراتی ایجاد کنید. به باشگاه‌های ورزشی بروید و وقت بیشتری با دوستان‌تان بگذرانید. آنچه انجام می‌دهید بستگی به آن چیزی دارد که از آن لذت می‌برید، اما گردش و لذت بردن از زندگی قدم خوبی است.

مشکلات زناشویی‌تان را حل کنید

آنهایی که در رابطه با همسرشان مشکل دارند، حتما باید به مشکلات‌شان رسیدگی کنند. اینکه بنشینید و انتظار درست شدن همه‌چیز را داشته باشید، احمقانه است. اگر در طول روز آن‌قدر استرس دارید که با اضطراب صبحگاهی از خواب بلند می‌شوید و می‌خواهید دچار این اضطراب نشوید، باید خیلی سریع تغییراتی در زندگی ایجاد کنید.

مسلما همه‌ی اینها فقط نمونه هستند. آنچه در نهایت برای انجامش تصمیم می‌گیرید، بر پایه‌ی چیزی است که باعث استرس و اضطراب‌تان می‌شود. فقط آن موقع است که می‌توانید اطمینان یابید قدم‌های لازم برای مقابله با آن را برداشته‌اید. اما نکته اینجاست که رسیدگی به استرس‌تان، تنها راه درست برای اطمینان از این است که دیگر بیدار شدن با اضطراب صبحگاهی را به یک روز پراسترس پیوند نمی‌زنید.۳. تمرین‌های تفکر مثبت

اضطراب صبحگاهی به دلیل تفکر منفی هم هست. کسی که اضطراب صبحگاهی دارد، با این ذهنیت از خواب برمی‌خیزد که قرار است روز پراسترسی داشته باشد و درنتیجه دچار اضطراب می‌شود. چه بسا خودش هم تشخیص ندهد که چنین ذهنیتی در حال شکل‌گیری است، اما یکی از عوامل مهم در ایجاد این فکر است که برای شروع روز باید مضطرب باشد.

اگر شما هم چنین حالتی دارید، باید تمرین‌های تفکر مثبت را به‌کار بگیرید. باید به این تمرین‌ها متعهد شوید، اینها چیزهایی نیستند که در چشم‌بر‌هم‌زدنی عمل کنند. چه‌بسا اثرگذاریِ آنها برای بعضی‌ها ماه‌ها به‌طول می‌انجامد، اما ثابت شده که به افزایش تفکر مثبت کمک می‌کنند. بنابراین وقتی بیدار می‌شوید، آن‌قدرها هم از آغاز روز وحشت نخواهید داشت. اینها چند نمونه هستند:روزنگاریِ مثبت

یکی از کارها برای انجام این است که هر شب یا هر روز صبح، درباره‌ی چیزهای فوق‌العاده‌ای که برای‌تان اتفاق افتاده یا قرار است اتفاق بیفتد در یک دفترچه بنویسید. باید نگرش منفی‌تان را به‌حداقل برسانید تا مجبور شوید به چیزهای مثبت فکر کنید. کم‌کم در طول روز چیزهای مثبت بیشتری خواهید دید.

جمله‌های تأکیدی

جمله‌های تأکیدی به دردِ همه نمی‌خورند، اما می‌توانند مؤثر باشند. جمله‌های تأکیدی، عبارت‌های مثبتی هستند که وقتی حس خوبی ندارید، مدام برای خودتان تکرار می‌کنید. شاید در ابتدا یک جورهایی احمقانه به‌نظر برسند، اما وقتی به مدت طولانی از آنها استفاده کنید، نگاه شما را بهبود می‌بخشید.

یادداشت‌های صبحگاهی

می‌توانید خودتان این کار را انجام دهید یا از دوستی بخواهید برای‌تان انجام دهد. در هر حال، هر روز صبح که از خواب بلند می‌شوید، یادداشت مثبتی جایی در خانه قرار داده شده است. این یادداشت‌ها مدام باید تغییر کنند و باید چیزهایی باشند شبیه به «امروز لبخند بزن» یا «کارت عالیه»! این یادآوری‌های صبحگاهیِ شادی هم مانند جمله‌های تأکیدی عمل می‌کنند؛ تنها تفاوت‌شان این است که کمی جالب‌تر هستند و می‌توانند هر چیزی که دل‌تان می‌خواهد باشند.

هدف‌گذاری

در نهایت، باید برای خودتان هدف تعیین کنید؛ با کلی هدف کوچک‌تر که زیر آن فهرست کرده‌اید. هر کدام از این اهداف کوچک باید تاریخی داشته باشند که آن را هدف بگیرید. همه‌چیز باید در یک تقویم مشخص شده باشد. هدف گذاری به هر روزتان انگیزه می‌دهد که برای مقابله با برخی از دلایل اصلیِ اضطراب و منفی‌نگری بسیار مؤثر است؛ برای همان مواقعی که فکر می‌کنید انگار هیچ مسیری در زندگی ندارید.

آیا اینها به‌سرعت حال مثبتی ایجاد می‌کنند؟ پاسخِ این پرسش دشوار است. اما هر قدر مثبت‌تر باشید، احساس بهتری نسبت به روزتان خواهید داشت و هرقدر احساس بهتری داشته باشید، به‌احتمال اضطراب صبحگاهی کمتری را تجربه خواهید کرد.

کاهش اضطراب

در نهایت، واضح‌ترین قدم، مقابله با اضطراب‌تان است. خیلی‌ها وقتی حرف کنترل اضطراب‌شان به‌میان می‌آید، به‌دنبال رفع‌ورجوع سریع آن هستند، اما کاهش اضطراب اصلا چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد. چه بخواهید از دیگران کمک بگیرید و چه به درمان اضطراب در خانه بپردازید، باید اطمینان یابید که به زندگیِ بدون اضطراب متعهد هستید. وقتی چنین کاری بکنید، درنتیجه کمتر دچار اضطراب صبحگاهی خواهید شد.

نوع مطلب :
برچسب ها : اضطراب صبحگاهی، اضطراب،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 27 آذر 1397 :: نویسنده : محمد ترابی
تولید کننده مستقیم:حفاظ های ساختمانی:حفاظ شاخ گوزنی و حفاظ سرنیزه رو دیواری با مناسب ترین قیمت و کیفیت
حفاظ شاخ گوزنی با ساختار فلزی که از میلگرد های تیز و فرم داده شده تشکیل شده است که کل سطح دیوار را با نمای زیبا همچون بوته خار پوشش میدهد و عبور از آن را غیر ممکن می نماید.
قابل اجرا بر روی انواع دیوار – نرده – حصار دراندازه های متفاوت و رنگ دلخواه شما میباشد.


حفاظ شاخ گوزنی در اندازه های متفاوت

ارتفاع: 50
ارتفاع: 70
ارتفاع: 90
ارتفاع:1متر
ارتفاع:1/20
ارتفاع:1/50
تراکم معمولی و تراکم بالا
با مناسب ترین قیمت و کیفیت
09194915895

حفاظ شاخ گوزنی یکی از بهترین و جدیدترین انواع حفاظ دیوار است شکل ظاهری این حفاظ شما را به یاد شاخ های گوزن می اندازد شاخ های گوزن مهم ترین وسیله دفاعی این حیوان هستند سرشاخه های حفاظ شاخ گوزنی بسیار تیز است به همین دلیل است که عبور از این حفاظ کاری محال است.
جنس حفاظ شاخ گوزنی از میلگرد است. برای رنگ آمیزی حفاظ شاخ گوزنی از رنگ روغنی استفاده می شود .

این حفاظ برای تمام دیوارها با عرضهای مختلف مناسب است. به همین دلیل می توان از این حفاظ برای برقراری امنیت در بالکن و حیاط های کوچک آپارتمانی استفاده کرد می توان در اطراف باغهای شخصی و ویلاها حفاظ شاخ گوزنی نصب کرد .

زیبا است و زیبایی ظاهری ساختمان را حفظ می کند .

بسیار ایمن است و به افراد اجازه عبور نمی دهد .

برای دیوارهای کوتاه بسیار مناسب است .

در تمام مکانها می توان از حفاظ دیوار استفاده کرد .

حفاظ دیوار به عنوان نرده هم کاربرد دارد .

احتمال سرقت از حفاظ شاخ گوزنی بسیار پایین است .

کیفیت و دوام حفاظ شاخ گوزنی بسیار بالا است .تولید این نوع نرده (حفاظ سرنیزه) و حفاظ‌‌‌ ها رودیواری ایجاد تنوع، ایمنی بالا و کیفیت بیشتر با طرح‌های به روز با توجه به نیاز صنعت ساختمان است.
محصولات تولیدی از مواد اولیه مناسب تهیه شده است.
این محصولات دارای ایمنی منحصر به فرد است که عبور از آن پس از نصب بر روی دیوار تقریبا غیرممکن است.
این محصول قابلیت کاربرد در فرودگاه‌ها، مجتمع‌های ساختمانی و اداری،مدارس، هتل‌ها، ویلاها و منازل شخصی را دارد.

برای مشاهده نمونه تصاویر بیشتر و یا ارتباط مستقیم با تولید کننده مستقیم: حفاظ های ساختمانی به سایت و تلفن همراه مراجعه نمایید: سایت: https://hefazeiran.ir
تلفن همراه: 09194915895
نوع مطلب :
برچسب ها : حفاظ شاخ گوزنی، حفاظ دیوار، حفاظ ساختمان، حفاظ سرنیزه،
لینک های مرتبط :
جمعه 23 آذر 1397 :: نویسنده : محمد ترابی

ویژه شب یلدا: نگاهی به ریشه های تاریخی و اساطیری شب یلدا

همان گونه که می دانید امشب مصادف با یکی از آیین های باستانی ما ایرانیان یعنی شب یلدا است و از همین رو مطالب وب سایت سخت افزار نیز امروز حال و هوایی یلدایی یافته اند. اگر بخواهیم فلسفه ی وجودی شب یلدا را تنها به دو بخش مجزا تقسیم کنیم، بی شک نیمی از این دو بخش ریشه در باور های اساطیری ایرانیان باستان دارد و آن نیمه ی دیگر هم به بحث علمی ماجرا مربوط می شود که می توان حقایق مربوط به آن را در علم نجوم جستجو کرد. در مطلب پیش رو قصد داریم به بخش نخست از فلسفه ی وجودی شب یلدا یعنی ریشه های تاریخی و اساطیری آن بپردازیم. بخش دیگر قضیه یعنی توجه به ریشه های علمی و نجومی طولانی ترین شب سال یا همان یلدا نیز در مطلب دیگری انعکاس خواهد یافت که می توانید آن را تا ساعاتی دیگر و در همین جا از نظر بگذرانید. پس سعی کنید ساعات آینده را هم همچنان با ما و همراه با وب سایت سخت افزار سپری نمایید تا طولانی ترین شب امسال را با هم و در کنار یکدیگر سر کنیم.   

در ریشه شناسی نام طولانی ترین شب سال یعنی یلدا، دو باور عمده وجود دارد. نخستین آن ها که از قضا بخش غالب قضیه را هم شامل می شود، یلدا را کلمه ای سریانی می داند که در عمل زاده شدن یا تولد معنی می دهد، اما چگونگی ورود آن به زبان پارسی باستان یا بعد ها دری نو به طور کامل مشخص نیست. با این حال چرایی نام گذاری طولانی ترین شب سال به نام یلدا یا همان زاد روز، کاملاً مشخص به نظر می رسد. در دوران باستان این کیش مهر پرستی بود که در ایران رواج داشت و باورمندان این کیش، روز تولد ایزد مهر را در نخستین روز از فصل زمستان می دانستند. به این ترتیب که خداوندگار روشنایی با تولد خود، قدرت صاحب اصلی تاریکی و ظلمت یا همان اهریمن را تحت الشعاع قرار داده و بر او چیره می گشت. از این رو شب طولانی پایان پاییز که می رفت به یک شبی دائمی و همیشگی تبدیل شود و تاریکی را بر سراسر گیتی حکمفرما سازد، با تولد ایزد مهر به روشنایی روز بدل شد و به این ترتیب ساکنان زمین از غلتیدن به دامان ظلمت رهایی یافتند. به همین دلیل و بر اساس این باور اسطوره ای، ایرانیان باستان در شب پایانی پاییز جشن مفصلی را برگزار می کردند و برای دیدن تولد مهر و زنده شدن خورشید، تا صبح روز بعد بیدار می ماندند. پس از حمله ی اسکندر مقدونی به ایران، آیین مهر پرستی یا میتراییسم همراه با یاران او به شکل گسترده تری (نسبت به قبل) به اروپا رفت و حتی در آن جا بیش از ایران (که مردمش در آن زمان بیشتر به دین زرتشت گرایش یافته بودند) رواج یافت. به این ترتیب در روم باستان ، خورشید شکست ناپذیری به نام سول اینویکتوس جای ایزد مهر را گرفت اما باور های اصلی میتراییسم در حالت کلی همان هایی بودند که در ایران باستان رواج داشتند. رومیان طولانی ترین شب سال را شب منحوسی می دانستند و معتقد بودند برای رهایی یافتن از بلا های این شب، باید با افروختن آتش و تجمع در کنار یکدیگر یلدا را تا صبح بیدار نشست و از ظلمت و تاریکی دور ماند.  

 yalda-1

همان گونه که در سطور پیشین به آن اشاره شد، در ریشه شناسی نام یلدا دو باور عمده وجود دارد که باور دوم (بر خلاف باور نخست که ریشه ی نام یلدا را در زبان سریانی می داند) کلمه ی یلدا را عبارتی کاملاً پارسی (فارسی) بر می شمرد که از ترکیب دو کلمه ی یل (به معنای پهلوان و دلیر یا جنگاور شجاع) و دا که مختصر شده ی داد (به معنی زمان یا دوران) محسوب می شود، تشکیل شده است. از آن جایی که ایزد مهر در برخی باور ها به عنوان خداوندگار جنگاوری نیز شناخته می شده، کسانی که یلدا را واژه ای پارسی به شمار می آورند، این کلمه را به معنی "زمان ایزد جنگاوری" می شناسند و معتقدند که منظور از زمان ایزد جنگاوری در عبارت یلدا همان زمان تولد مهر یا نور است. با این حال می توان گفت که باور دوم در ریشه شناسی کلمه ی یلدا، از استحکام کمتری نسبت به باور نخست برخوردار است و همچنان تفکر غالب بسیاری از آگاهان بر این است که نام یلدا ریشه در زبان سریانی دارد. به هر حال از همان دوران باستان، آخرین روز پاییز و طولانی ترین شب سال زمان برگزاری یکی از جشن های بزرگ سال برای ایرانیان محسوب می شده و این شب یعنی یلدا را بسیاری با نام شب چله نیز شناخته و می شناسند. اگر چه در دوران مدرن ما از ماه های سی روزه برای گاه شماری استفاده می کنیم ، اما در دوران باستان عدد چهل عدد مقدسی برای مردم محسوب می شد و از همین رو گاه شناسی مردم ایران زمین در دوران باستان بر اساس مفهوم چله صورت می گرفت. البته زمان دقیق تمامی چله ها (نظیر چله ی کوچک یا بزرگ) لزوماً چهل روزه نبوده و حتی گاه این چله ها تعداد روز های کمتر یا بیشتری را در بر می گرفتند. در واقع شب یلدا نیز پایان یکی از همین چله ها و آغاز چله ی دیگر به شمار می رفت و از همین رو در میان مردم با نام شب چله نیز شناخته می شد. البته عده ای معتقدند به دلیل این که جشن بزرگ ایرانیان باستان یعنی جشن سده به فاصله ی چهل روز پس از شب یلدا برگزار می شد، بسیاری از مردم یلدا را با نام شب چله می شناختند و در واقع طولانی ترین شب سال یا همان یلدا، جشن کوچک تر و پیش زمینه ای برای برگزاری جشن بزرگ تر ایرانیان یا همان جشن سده محسوب می شده است.

 yalda-2

به هر حال از دوران باستان، ما ایرانیان فاصله ی زمانی ما بین غروب آفتاب در آخرین روز از پاییز و طلوع خورشید در نخستین روز از زمستان (که بر اساس منابع مختلف خور ، خره روز یا خرم روز نیز نامیده می شد) را یلدا می نامیم و آن را به گونه ای ویژه گرامی داشته و جشن می گیریم. در این میان هر کدام از اقوام ایرانی برای پاس داشتن شب یلدا و به شادی گذراندن دقایقشان در این شب، سبک و سیاق خاص خود را داشته اند. به عنوان مثال مردم لرستان در شب یلدا به پشت بام همسایه های خود می رفتند و با آویختن شال یا چادر از بالای بام به درون حیاط همسایه، همراه با خواندن اشعاری از صاحب خانه می خواستند تا شال یا چادر آن ها را با مقادیر قابل توجهی آجیل یا میوه پر کند. متاسفانه برگزاری چنین مراسم کهن و اجرای سنت های این چنینی روز به روز در حال کمرنگ تر شدن در میان مردم ایران هستند و این در حالی است که نمونه ی رسم مردم لرستان (که به مراسم قاشق زنی شب عید هم بسیار شباهت دارد) را می توان این روز ها در آن سوی آب ها در مراسم شب هالووین نیز مشاهده کرد. در واقع می توان گفت که از عادت های مرسوم شب یلدا، امروزه تنها همان خوردن آجیل و میوه به یادگار باقی مانده است و ویژگی هایی نظیر شاهنامه خوانی، گرفتن فال (به ویژه فال حافظ) ، گوش دادن به قصه های شیرین افراد مسن و دنیا دیده ی خانواده و حتی برگزاری شب نشینی های بزرگی که تمامی افراد خانواده در آن حضور دارند، می روند تا برای همیشه فراموش شده و به طور کامل به تاریخ بپیوندند. در این میان بد نیست به سفره ی شب یلدا و خوردنی های محبوب حاضر در آن نیز اشاره ای داشته باشیم. از آن جایی که در کیش مهر پرستی رنگ قرمز به عنوان نماد اصلی خورشید محسوب می شد، ایرانیان باستان (و در کل تمام کسانی که شب یلدا را جشن می گرفتند از جمله رومیان) سعی می کردند در سفره ی شب یلدای خود حتماً از خوردنی هایی به این رنگ بهره ی ویژه ای ببرند. از همین رو میوه هایی نظیر انار ، سیب سرخ ، هندوانه و حتی سنجد جایگاه خاصی در سفره ی شب یلدا و شب چره های مربوط به این شب داشتند و هنوز هم دارند. با این حال علاوه بر میوه های مذکور، هر کدام از اقوام ایرانی به فراخور عادت ها و دلبستگی هایشان، خوردنی های خاص خود را در شب یلدا بر سر سفره های شب نشینی آورده اند و هم اکنون خوردنی هایی نظیر گندم برشته شده یا سوهان عسلی جزو خوردنی های همیشگی یا به قول فرنگی ها کلاسیک این شب محسوب می شوند!    

  yalda-3

بر طبق برخی روایت ها، پیش از رواج نوروز به عنوان مبدا اصلی آغاز سال جدید در ایران، شروع زمستان به عنوان آغاز سال نو محسوب می شد و از همین رو زمان پیروزی نور بر تاریکی (که در شب یلدا رخ می داد) محفلی بود برای برگزاری جشن های سال جدید. حتی گفته می شود که مبدا سال نوی مسیحیان نیز بر همین مبنا بوده و بر اساس تغییراتی که در قرن پانزدهم میلادی در نوع گاه شماری و سر و شکل تقویم مسیحیان صورت گرفت (و گاه شمار آنان از نسخه ی یولی به نسخه ی گریگوری تغییر یافت) روز تولد پیامبر مسیحیان یعنی حضرت عیسی (ع) در تاریخ 25 دسامبر تثبیت شد و در واقع جشن های سال نوی مسیحیان در زمستان با این تاریخ پیوند خورد (که تنها چند روز با شب یلدا فاصله دارد). البته آغاز زمستان و شب یلدا تنها زمان برگزاری جشن ایرانیان نیست و یهودیان نیز در چنین ایامی جشن دیرین خود یعنی حنوکا یا همان جشن روشنایی را بر پا می دارند. کوتاه سخن این که از دیرباز آغاز زمستان در تمامی فرهنگ ها به عنوان آغاز دوره ای جدید محسوب می شده و از همین رو مردمان بسیاری از فرهنگ های مختلف آن را به گونه های متفاوت گرامی داشته اند. احتمالاً هر کدام از شما (به عنوان خوانندگان این متن) نیز به خطه ای از سرزمینمان ایران تعلق دارید و شب یلدا را به سبک و سیاق خود برگزار می کنید. خوشحال می شویم همین جا با ما و سایر دوستانتان این موضوع را در میان بگذارید که شما و اعضای خانواده به چه سبک و سیاقی مراسم شب یلدا را برگزار می نمایید یا اگر خاطره ی خوبی از این شب دارید آن را با ما قسمت کنید.نوع مطلب :
برچسب ها : شب یلدا، آداب و رسوم، یلدا97،
لینک های مرتبط :

توضیحی مختصر در مورد شب یلدا

شب یَلدا یا شب چلّه یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است. در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیم‌کرهٔ شمالی، که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته می‌شود.  یلدا به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) گفته می‌شود. خانواده‌های ایرانی در شب یلدا، معمولاً شامی فاخر و همچنین انواع میوه‌ها و رایج‌تر از همه هندوانه را مهیا و دور هم صرف می‌کنند. پس از صرف تناولات، قصه‌گویی پیرترها برای دیگر اعضای فامیل و همچنین فال‌گیری با دیوان حافظ رایج است./ویکی پدیا


عاشقانه برای شب یلدا بلندترین شب سال

اندوهت را به برگها بسپار!

واپسین روزهای پاییزت بخیر، دوست چهارفصل من!

یلدایت پر از مهربانی

اس ام اس شب یلدا چله امیدوار کننده و ناب

باور به نور و روشنایی است که شام تیره از دل شب یلدا

جشن مهر و روشنایی به ما هدیه می دهد

یلداتون مبارک

مسیج شب چله برای رفیق و دوستان

اگر میم مشکلات را برداریم زندگی شیرین میشه

برایت هزاران یلدای شکلاتی آرزو دارم

عمرتان طولانی ، قلبتان آفتابی !

sms عاشقانه و رمانتیک مناسب شب یلدا

کاش می شد

برای ِ یک شب هم که شده

هندوانه باشم

همان قسمتش که سهم ِ توست !

یلدا مبارک

پیام رفاقت و دوستی در شب یلدا

یـــه پایـــیزه دیگم از رفـــاقـــتمون گذشــــت

یــــلدات مبــــارک رفــــیق !

اس ام اس شب یلدا

شب یلدا , شب چله , اس ام اس شب یلدا

پیامک عاشقانه برای شب یلدا

عمق چشم هایت ، قصه هزار و یک شب یلدا است

تمام نمی شود هر چه می خوانم …

اس ام اس شب یلدا چله برای مادر و پدر

اوج زیبایی شب یلدا بوسه زدن بر دستان پدران خسته

و گونه مادران شکسته ایست

که با لبخند شیرینشان بهاری سرسبز را برایمان آرزو دارند

یلدایتان سراسر بهاری باد

اس ام اس شب یلدا چله برای دوستانه و رفاقتی

از میان تمام میوه ها به یاد تو انار برمیدارم

آخه تو مثل اناری

خودت یه دونه

خوبیات هزار دونه

یلدا تبریک

اس ام اس شب یلدا چله پیشواز و پیشاپیش

سفیدی برف را برای روحت

سرخی انار را برای قلبت

شیرینی هندوانه را برای عشقت

و بلندی یلدا را برای زندگی قشنگت آرزومندم

پیشاپیش یلدا مبارک

اس ام اس شب یلدا چله نامزدی و عقد کرده

گر سهم من از تو تنها یک شب است

یلدا شبی بیا …

بگذار این کوتاهترین داشتن در بلندترین شب باشد

شب یلدا , شب چله , اس ام اس شب یلدا

اس ام اس شب یلدا چله برای زن و شوهر

یادمه همین یلدا بود

که ترشی انار با بوسه تو شیرین می شد

اس ام اس شب یلدا چله تیکه دار و سنگین

کاش معرفت بعضیا مثل شب یلدا بلند بود …

یلدا مبارک با معرفت

اس ام اس شب یلدا چله مهدوی

کاش یلدای بعد

منتقم خون خدا آمده باشد

یلدای حسینتیان گرامی …

اس ام اس شب یلدا چله عشقولانه و رمانتیک بازی

دستانت را دور گردنم حلقه کن

این دوست داشتنی ترین شال گردن سال های سرد من است

یلدات مبارک

اس ام اس شب یلدا چله رسمی و اداری

دو قدم مانده به رقصیدن برف

یک نفس مانده به سرما و به یخ

چشم در چشم زمستانی دگر

تحفه ای یافت نکردم که کنم هدیه تان

یک سبد عاطفه دارم همه تقدیم شما

شب یلدا مبارک

شب یلدا , شب چله , اس ام اس شب یلدا

اس ام اس شب یلدا چله دلبری و عاشقی

کاش میشد برای یک شب هم که شده هندوانه باشم

همچنین بخوانید:  سری جدید اس ام اس و جوک 4 چهارشنبه سوری اسفند ماه 96

همان قسمتش که سهم توست!

یلدا مبارک

اس ام اس شب یلدا چله عاشقانه

تو دلداری چو من دیوونه داری

تو مجنونی چو من بی خونه داری

شب یلدا مرا دعوت کن ای دوست

اگه تو یخچالت هندونه داری

اس ام اس شب یلدا چله باحال و جالب

بدو که روز کوتاهه  پائیز آخر راهه

هندونه رو آوردی؟ جوجه هاتو شمردی ؟

زمستون میشه فردا مبارک باشه یلدا

اس ام اس شب یلدا چله دل نوشته و اشعار

همه لحظه های پایانی پاییزت

پر از خش خش آرزوهای قشنگ …

یلدا مبارک

اس ام اس شب یلدا چله فلسفی و عرفانی

در آغاز زمستان هرگز زمستانی مباد بهار آرزوهایت

یلدا مبارک

شب یلدا , شب چله , اس ام اس شب یلدا

اس ام اس شب یلدا چله خنده دار و سرکاری

تو خوبی!

تو بهترینی!

تو تکی!

تو جذابی!

تو …

اینم از هندونه های شب یلدا بذار یخچال خنک شه

اس ام اس شب یلدا چله تنهایی و غمگین

آری امشب شب یلدا است

شب فال ، شب عشق ، شب هندوانه

چیزی به یادم نمی آید

جز اینکه امشب شب تنهایی من است

یلدایت مبارک

اس ام اس , پیامک , اس ام اس خنده دار

اس ام اس شب یلدا چله ناب و زیبا

من بلندای شب یلدا را

تا خود صبح شکیبا بودم

شب شوریده ی بی فردا را

با خیال تو به فردا کردم

چه شبی بود !؟

عجب زجری بود !؟

غم آن شب که شب یلدا بود

اس ام اس شب یلدا چله غصه دار

شب یلدای من آغاز شد

نه سرخی انار ، نه لبخند پسته و نه شیرینی هندوانه

بی تو یلدا زجر آور ترین شب دنیاست

بی من یلدایت مبارک

اس ام اس شب یلدا چله دلتنگی و غم

سهم من از شب یلدا شاید

قصه ای از غصه و انار سرخی که پر از دلتنگی ست

غم هایم بلند همانند شب یلداست

پیام تبریک شب یلدا , شب یلدا , شب چله , اس ام اس شب یلدا hs hl hs af dgnh

اس ام اس شب یلدا چله بغض و گریه

شب یلداست

دلم در خواب پروانه شدن بود

ولی افسوس دلم در اوج رفتن رو به شمعی سوخت

و من نالان کنار سفره ای از عشق خالی

شبی مایوس و سرگردان دارم امشب

اس ام اس شب یلدا چله جدایی و ناله

شب یلدا شد و رفتی و از غم خوانده ام

از این هجرت به آن شب گیسوان افشانده ام

گذشت اما هزاران شب از آن هجران و من

اسیر آن شب یلدای جانسوز مانده ام

اس ام اس شب یلدا چله امیدوار کننده

باور به نور و روشنایی است

که شام تیره از دل شب یلدا

جشن مهر و روشنایی به ما هدیه میدهد

یلدایتان مبارک

همچنین بخوانید: گرفتن فال حافظ به صورت آنلاین و تنها با یک کلیک مخصوص شب یلدا

اس ام اس شب یلدا جدید

همه
برای ..
یک دقیقه…
بیشتر شدن یلدا…
لحظه شماری میکنند…

جز..
بچه های ,
بی خانمان….

که…
باید,
یک دقیقه بیشتر…
بلرزند….

خدایا…
سرگرم یلدا که شدیم….
یک دقیقه را…
کم کن…

پیام تبریک شب یلدا , شب یلدا , شب چله , اس ام اس شب یلدا hs hl hs af dgnh

بابا پارسال شب یلدا میگفت قرمزترین هندونه شهرو خریدم. شکوندیم دیدیم سفیده!
از اون به بعد تو خونه به رنگ سفید میگیم قرمز، مامان مجبورمون کرد

اس ام اس شب یلدا عاشقانه

یلدا تو را دوست دارم به اندازه ی همه ستاره هایی که در چشم هایت میدرخشند…
تو که می آیی بزرگ ترهای شاید فراموش شده دوباره به جوان ترهای مهمان، به گرمی لبخند میزنند …
اى خواستنى ترینِ شب ها! طعم تو، به اندازه همه صبح هاى دل انگیز آفتابى بهار، شیرین است.

متن ، اس ام اس و جملات زیبا و عاشقانه شب یلدا سال ۹۷ – ۲۰۱۹

نوع مطلب :
برچسب ها : اس ام اس شب یلدا سال ۹۷، یلدا سال ۹۷، شب یلدا،
لینک های مرتبط :

یلدا از کجا آغاز می‌شود؟ | ارتباط میان درخت کریسمس و شب چله

بررسی ریشه‌های تاریخی جشن یلدا نشان می‌دهد که نمی‌توان مردم منطقه‌ای خاص را به‌عنوان مبدع این جشن معرفی کرد، زیرا این آیین ریشه در فرهنگی عمیق دارد که ردپای آن همسو با تاریخ تمدن بشر پیش می‌رود.

چمدان : آیین شب یلدا به‌تنهایی گواهی بر این مدعاست که در روزگاران گذشته در نیمی از دنیای کهن که از شبه‌قاره هند آغاز می‌شود، از اروپا می‌گذرد و به آفریقا می‌رسد، این جشن به شیوه‌های مختلف برگزار می‌شده و حتی مصریان باستان هم برای میلاد دوباره خورشید آیین برگزار می‌کرده‌اند. بنابراین می‌توان گفت آنچه امروزه در کشورهای ایران، افغانستان، آذربایجان، تاجیکستان و ترکیه با نام شب یلدا و آنچه در کشورهای کاتولیک با نام کریسمس برگزار می‌شود، تلفیقی از فرهنگ‌های مختلفی است که در طول هزاران سال تاریخ تمدن در سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا دست به دست چرخیده است. شباهت‌های فرهنگی انکارناپذیری که در این نمونه ساده از برگزاری مراسمی آیینی وجود دارد نشان می‌دهد که زمانی دور از مرزهای امروزی، این کشورها تعاملات میان‌فرهنگی بسیار گسترده‌ای با هم داشته‌اند. تعاملی که شاید سیاست امروز جهان سبب رنگ‌باختگی آن شده باشد اما آثارش را می‌توان همچنان آشکارا در زندگی مردم تمام این نواحی دید. جشنی که پیام‌آور صلح و نوید روشنایی است.

 

آیین شب یلدا به‌تنهایی گواهی بر این مدعاست که در روزگاران گذشته در نیمی از دنیای کهن که از شبه‌قاره هند آغاز می‌شود، از اروپا می‌گذرد و به آفریقا می‌رسد، این جشن به شیوه‌های مختلف برگزار می‌شده و حتی مصریان باستان هم برای میلاد دوباره خورشید آیین برگزار می‌کرده‌اند. بنابراین می‌توان گفت آنچه امروزه در کشورهای ایران، افغانستان، آذربایجان، تاجیکستان و ترکیه با نام شب یلدا و آنچه در کشورهای کاتولیک با نام کریسمس برگزار می‌شود، تلفیقی از فرهنگ‌های مختلفی است که در طول هزاران سال تاریخ تمدن در سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا دست به دست چرخیده است

 

 • یلدا از کجا آغاز می‌شود؟

یلدا نام طولانی‌ترین و تاریک‌ترین شب سال است که نخستین شب از چله بزرگ یا دوره چهل روزه اول سه ماهه زمستان است و به‌همین‌علت با عنوان شب چله هم شناخته می‌شود. دوره چله بزرگ از اول دی (۲۲ دسامبر) آغاز می‌شود و تا ۱۱ بهمن (۳۱ ژانویه) به‌طول می‌انجامد و این‌گونه ۴۰ روز کامل را می‌سازد. دوره چله کوچک از ۱۰ بهمن (۳۰ ژانویه) آغاز می‌شود و تا ۳۰ بهمن (۱۹ فوریه) ادامه می‌یابد و ۲۰ روز و ۲۰ شب و درمجموع ۴۰ روز و شب را تشکیل می‌دهد. همچنین یلدا یا شب چله، مقارن با انقلاب زمستانی در نیم‌کره شمالی زمین و شب میان آخرین روز پاییز و اولین روز زمستان است.

براساس آیین مهرپرستی (میتراییسم) شب انقلاب زمستانی مقارن با تولد مهر (میترا) یا خورشید است. هرچند براساس یافته‌های باستان‌شناختی این جشن از ۷هزار سال پیش در ایران برگزار می‌شد و در زمان پادشاهی داریوش اول وارد تقویم رسمی ایرانیان شد، اما تا پیش‌از قرن اول میلادی با نام یلدا شناخته نمی‌شد و یلدا در واقع برگرفته از واژه‌ای به زبان سریانی است که مسیحیان ساکن نواحی تحت حاکمیت اشکانیان و ساسانیان بدان سخن می‌گفتند. مردم این شاخه از مسیحیت، شب انقلاب زمستانی را جشن می‌گرفتند و به آن یلدا به‌معنی «تولد» می‌گفتند. به‌تدریج در اثر ارتباط با مردم غیرمسیحی، این واژه از سریانی وارد زبان‌های پارتی و فارسی‌میانه شد.

 

 • تولد میترا؛ آیین مهرپرستی

میترا واژه‌ای برآمده از زبان نیاهندوایرانی است که بعدها در مجموعه اشعار سانسکریتی ریگ‌ودا به‌صورت میترَ و در اوستا به‌صورت میثرا بیان شد و در زبان‌های ایرانی‌میانه اشکال مختلفی گرفت. به‌طوری‌که در زبان سغدی به‌صورت میسی، در زبان فارسی‌میانه و پارتی به‌صورت میهر و در زبان باختری به‌صورت میهرو تلفظ می‌شد. از آنجاکه فارسی امروزی تکامل مستقیم فارسی‌میانه است در نتیجه امروزه، واژه میهر به‌ مهر تبدیل شده است.

آیین مهرپرستی از پیش‌از ورود دین زرتشتی در ایران باستان رواج داشت و جشن تولد مهر در شب انقلاب زمستانی برگزار می‌شد. نماد مهر خورشید است و تولد مهر در طولانی‌ترین و تاریک‌ترین شب سال، فردایی روشن و امیدبخش را نوید می‌دهد. این آیین به دین زرتشتی هم وارد شد و یلدا با حکمت این دین درمورد پیروزی نور و روشنایی بر ظلمت و تاریکی درآمیخت. رُمیان باستان هم پس‌از آشنا شدن با آیین زرتشتی به مهرپرستی روی آوردند که از آن با نام «مهرپرستی اروپایی» یاد می‌شود. تا قبل‌از قرن چهارم میلادی، تمام مسیحیان، ۶ ژانویه را به‌عنوان تولد مسیح (کریسمس) جشن می‌گرفتند. اما از قرن چهارم و پس از به‌رسمیت‌شناختن مذهب مسیحیت ازسوی امپراتوری رم و تشکیل کلیسای کاتولیک، دولت مرکزی رم جشن‌های آیین مهرپرستی اروپایی، جشن زحل و جشن خورشیدایزد را با مسیحیت همسان‌سازی کرد.

تا پیش‌از قرن اول میلادی، جشن میلاد مهر با نام یلدا شناخته نمی‌شد و یلدا در واقع برگرفته از واژه‌ای به زبان سریانی است که مسیحیان ساکن نواحی تحت حاکمیت اشکانیان و ساسانیان بدان سخن می‌گفتند. مردم این شاخه از مسیحیت، شب انقلاب زمستانی را جشن می‌گرفتند و به آن یلدا به‌معنی «تولد» می‌گفتند. به‌تدریج در اثر ارتباط با مردم غیرمسیحی، این واژه از سریانی وارد زبان‌های پارتی و فارسی‌میانه شد

به‌این‌ترتیب، در کلیسای غرب، تولد مسیح از ۶ ژانویه به ۲۵ دسامبر تغییر پیدا کرد که هم به شب ۲۲ دسامبر مصادف با تولد مهر (میترا) و ۲۳ دسامبر (جشن میلاد خورشیدایزد اسطوره‌های رمی و یونانی) نزدیک است و هم دقیقاً ۹ ماه پس‌از عید تبشیر برگزار می‌شود. تبشیر نام عید بشارت میلاد مسیح است و براساس تاریخ کاتولیک، منطبق با روزی است که مریم مقدس، مسیح را باردار می‌شود. پیروان کلسیای کاتولیک در ۲۵ مارس این روز را جشن می‌گیرند. به‌همین‌دلیل، امروزه کشورهای کاتولیک و پیروان کلیسای غرب ۲۵ دسامبر را به‌عنوان کریسمس می‌شناسند، اما کشورهای ارتدوکس و پیروان کلیسای شرق همچنان جشن میلاد مسیح را در ۶ ژانویه برگزار می‌کنند. باوجوداین، مردمان برخی نواحی شبه‌جزیره ایتالیا هنوز، ۶ ژانویه را به‌طور سنتی تولد مسیح می‌دانند و جشنی سنتی و غیررسمی با عنوان «بِفانا» را برگزار می‌کنند.

 

 • ارتباط میان درخت کریسمس و شب چله

رُمیان باستان در بازه زمانی انقلاب زمستانی بین روزهای ۱۷ تا ۲۳ دسامبر جشن‌هایی به‌نام «ساتورنالیا» یا «جشن زحل» و جشن «سُل این‌ویکتوس» را به‌ترتیب برای خدای کشاورزی زحل و برای خورشیدایزد برگزار می‌کردند و در مدت برگزاری این جشن، از روز زحل (۱۷ دسامبر) تا روز تولد خورشید شکست‌ناپذیر (۲۳ دسامبر) در تعطیلات بودند و در بزرگداشت برداشت محصول در پاییز و امید برای برکت کشاورزی در سال آینده، شادمانی می‌کردند و کارناوال راه می‌انداختند.

در دین مسیحیت درخت نماد «دانش تشخیص خیر از شر» است و کاشیکاری‌هایی به نقش درخت که در کلیساهای نخستین استفاده می‌شد نماد «درخت حیات» است. معنی اول درخت در مسیحیت به شب یلدا (شب تولد خورشید یا مهر) و نماد پیروزی نور در برابر ظلمت و خیر در برابر شر در آیین مهرپرستی اشاره دارد و معنی دوم برآمده از جشن درخت است که از آیین بابلیان نشأت می‌گیرد. با تشکیل کلیسای غرب، درخت و مفهوم آن به مسیحیت کاتولیک هم راه یافت و در جشن ۲۵ دسامبر، مصادف با جشن میلاد مسیح، استفاده شد

جشن مشابه دیگری با نام «جشن درخت» بین مردم بابل وجود داشت که حتی امروز هم بین کلیمیان ایران در برخی نواحی برگزار می‌شود. زمان این جشن در بهمن (فوریه) در دوره زمانی چله کوچک است. در این ‌روز مردم درخت را به‌عنوان نمادی از حیات اکرام می‌کنند. به‌دلیل تعامل و همزیستی ایرانیان و بابلیان، جشن درخت در زمان ساسانیان به اسپندارمذگان، جشن اسفند افزوده شد. به‌این‌ترتیب، در اسپندارمذگان (روز زایش و مادینگی) که براساس تقویم امروزی با ۲۹ بهمن (۱۸ فوریه) منطبق است، مردم با کاشتن نهال به‌عنوان نمادی از زایش و رویش، جشن درخت را برگزار می‌کردند.

از سوی دیگر، بسیاری از آیین‌های مردمان بابل به مسیحیت هم راه یافت به‌طوری‌که پیروان کلیسای شرق که قدمتش بیش از کلیسای کاتولیک است، در جشن میلاد مسیح (۶ ژانویه) که در بازه زمانی چله بزرگ قرار دارد از درختی تزیین‌شده استفاده می‌کردند. در دین مسیحیت درخت نماد «دانش تشخیص خیر از شر» است و کاشیکاری‌هایی به نقش درخت که در کلیساهای نخستین استفاده می‌شد نماد «درخت حیات» است. معنی اول درخت در مسیحیت به شب یلدا (شب تولد خورشید یا مهر) و نماد پیروزی نور در برابر ظلمت و خیر دربرابر شر در آیین مهرپرستی اشاره دارد و معنی دوم برآمده از جشن درخت است که از آیین بابلیان نشأت می‌گیرد. با تشکیل کلیسای غرب، درخت و مفهوم آن به مسیحیت کاتولیک هم راه یافت و در جشن ۲۵ دسامبر، مصادف با جشن میلاد مسیح، استفاده شد.

کاشیکاری به نقش درخت حیات در کلیسای جامع سن‌کلمنت در شهر رم ایتالیا، این کلیسا در قرن ۱۲ میلادی ساخته شده است

 

 • یلدا پس‌از اسلام

اشاره مستقیم به عبارت «شب یلدا» در اشعار شاعرانی چون سعدی (قرن هفتم ه.ق)، خواجوی کرمانی (قرن‌های هفتم و هشتم ه.ق)، اوحدی مراغه‌ای (قرن‌های هفتم و هشتم ه.ق)، امیر خسرو دهلوی (قرن‌های هفتم و هشتم ه.ق)، حافظ (قرن هشتم ه.ق)، عبید زاکانی (قرن هشتم ه.ق)، سلمان ساوجی (قرن هشتم ه.ق)، وحشی بافقی (قرن دهم ه.ق)، عرفی شیرازی (قرن دهم ه.ق)، ملا محمدمحسن فیض کاشانی (قرن یازدهم ه.ق)، قاآنی شیرازی (قرن سیزدهم ه.ق) و فروغی بسطامی (قرن سیزدهم ه.ق) و همچنین نامیدن یلدا به نام «میلاد اکبر» به‌معنی «میلاد خورشید» از سوی ابوریحان بیرونی (قرن‌های چهارم و پنجم ه.ق) حکایت از آن دارد که آیین یلدا پس‌از ورود اسلام به ایران بی‌وقفه دنبال شده است و تا امروز همچنان ادامه دارد.

نوع مطلب :
برچسب ها : شب یلدا، آداب و رسوم،
لینک های مرتبط :

با این چای دیابت را فراری دهید

با این چای دیابت را فراری دهید
یکی از دلایل بروز آکنه صورت بالا بودن قند خون است که افراد می توانند با مصرف یک نوشیدنی گیاهی مطبوع، قند خون خود را کنترل و از ابتلا به دیابت در امان بمانند.
به گزارش بهداشت نیوز: کارشناسان در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند مصرف دمنوش گیاهی بابونه می‌تواند سبب کنترل و حتی جلوگیری از ابتلای افراد به دیابت شود.
 
 
کارشناسان اعتقاد دارند مصرف بابونه بر فرآیند جذب و هضم مواد غذایی به ویژه کربوهیدرات اثر می‌گذارد و سبب می‌شود تا سطح قند خون بیماران کنترل شود.
 
یکی از ویژگی‌های منحصربه فرد درون ترکیب گل بابونه به آن رنگی زرد می‌دهد که سبب می‌شود فرآیند جذب کربوهیدرات‌ها کنترل شود.
 
کارشناسان اعتقاد دارند می‌توان ترکیب جدیدی از دارو‌ها را با استفاده از خواص بابونه تهیه کرد.
 
در طول قرن‌های پیش افزون بر خاصیت درمانی از رنگ گل بابونه در صنعت رنگرزی پارچه نیز استفاده می‌شده است، اما کارشناسان درپژوهش‌های خود دریافتند می‌توان از این گیاه برای مبارزه با بیماری دیابت نیز استفاده کرد.
 
استفاده از بابونه از دیرباز برای سلامت پوست، ایجاد آرامش و برطرف کردن مشکل بی خوابی و کم خوابی رایج بوده است.
 
دو ماده ترکیبی در گل بابونه به نام‌های آپیگنین -۷-O- گلوکوزید و آپی ژنین که سبب رنگ زرد این گل می‌شوند اصلی‌ترین ماده برای درمان بیماری دیابت و پیشگیری از بالا رفتن قند خون در مبتلایان به دیابت نوع دو هستند.
 
دانشمندان به مبتلایان به دیابت، افرادی که شاخص قند خون آن‌ها نسبتاً بالاست و همچنین افرادی که سابقه جوش و آکنه صورت دارند توصیه می‌کنند نوشیدن چای بابونه را در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهند.
 
نتیجه این پژوهش در نشریه (The Conversation) به چاپ رسیده است.
 
منبع:dailymail/خبرنگاران جوان
نوع مطلب :
برچسب ها : سلامتی، رژیم غذایی، دیابت، چای دیابت،
لینک های مرتبط :

کالاسودا- گوشی موبایل گلکسی S10 پلاس در بنچمارک Antutu با امتیازی قابل پیش بینی رویت شد. پرچمدار سامسونگ به زودی معرفی می شود و به احتمال زیاد شاهد حضور پردازنده اگزینوس 9820 در این گوشی موبایل باشیم. به همین دلیل به نظر می رسد باید منتظر خبرهای بیشتری در مورد این گوشی هوشمند باشیم. امروز یکی از مهم ترین اخبار در مورد این گوشی موبایل منتشر شد که خبر از امتیاز بنچمارک بسیار بالای این موبایل می دهد.

روز گذشته صحبت هایی در مورد سری S10 سامسونگ منتشر شد که نشان می داد یکی از نسخه های این گوشی هوشمند با رم نرم افزاری 12 گیگابایتی روانه بازار فروش می شود. این گوشی هوشمند از اینترنت نسل پنجم پشتیبانی می کند و در بسیاری از موارد نسخه تکامل یافته ای از پرچمدار فعلی سامسونگ محسوب می شود.

بر اساس اخبار موجود، گوشی موبایل گلکسی S10 پلاس با شماره مدل SM-G975F روانه بازار فروش خواهد شد. این گوشی هوشمند با استناد به بنچمارک آنتوتو، امتیاز 325076 را کسب کرده است؛ این امتیاز بدون شک برای کمپانی سامسونگ فوق العاده است. زمانی که امتیازهای گلکسی S10 پلاس را با برندهای رقیب مقایسه می کنیم، به خوبی می توان قدرت این گوشی هوشمند را حس کرد، اما قطعا گلکسی S10 پلاس قدرتمندترین گوشی هوشمند نخواهد بود.گوشی موبایل گلکسی S10 پلاس در بنچمارک Antutu با امتیازی قابل پیش بینی رویت شد

پرچمداران برندهای هوآوی و اپل چه امتیاز هایی را کسب کرده اند؟

اپل در سال جاری با وجود فروش بسیار کم (در مقایسه با سال های اخیر) پردازنده ای بسیار قدرتمند دارد. کسب امتیاز 358091 آیفون ایکس اس مکس به خوبی این موضوع را تایید می کند. البته شاهکار اپل مربوط به آیپد پرو جدید این برند است که امتیاز 566363 را کسب کرده است.

هوآوی نیز با حضور میت 20 پرو یک نماینده قدرتمند در میان برترین گوشی های موبایل دارد. میت 20 پرو هوآوی در بنچمارک آنتوتو امتیاز 309628 را کسب کرده است. باید منتظر ماند و دید آیا هوآوی می تواند با ترفندهای خاص خود این امتیاز را تا قبل از عرضه پرچمدار سامسونگ افزایش دهد.

آیا این امتیاز برای سامسونگ قطعی خواهد بود؟

امتیاز مشخص شده برای پرچمدارسامسونگ مربوط به پردازنده اگزینوس 9820 و رم نرم افزاری شش گیگابایتی است. مدتی پیش یک بنچمارک دیگر منتشر شده بود که خبر عرضه این گوشی موبایل را با پردازنده اسنپدراگون 8150 تایید می کرد. این امتیاز در حدود 360 هزار بود که قدرتی بسیار بالاتر از نسخه فعلی را نشان می داد، در نتیجه به نظر می رسد اگر نسخه اسنپدراگون 8150 در کنار رم نرم افزاری 12 گیگابایتی قرار گیرد، رقیبی جدی برای گوشی های آیفون و هوآوی خواهد بود.

حال باید تا عرضه این گوشی هوشمند صبر کرد و دید آیا سامسونگ می تواند انتظارات کاربران را به گونه ای برآورده کند که منتقدان نتوانند از این گوشی موبایل نقطه ضعفی پیدا کنند یا خیر.

نوع مطلب :
برچسب ها : اخبار حاشیه ایی، موبایل و تبلت،
لینک های مرتبط :

احساس مداوم یأس و ناامیدی از دچارشدن به افسردگی حکایت دارد. به این حالت، افسردگی بالینی نیز گفته می‌شود. با وجود افسردگی شدید، امکان کارکردن، مطالعه، خوابیدن، خوردن و معاشرت با دوستان و لذت‌بردن از فعالیت‌های مختلف دشوار می‌شود. برخی از افراد فقط یک‌بار به افسردگی شدید مبتلا می‌شوند؛ اما برخی دیگر نیز این مشکل را چندین بار در طول زندگی‌شان تجربه می‌کنند. افسردگی شدید، گاهی‌اوقات از نسلی به نسل دیگر خانواده منتقل می‌شود؛ اما در افرادی که سابقه‌ی خانوادگی ندارند نیز امکان وقوع دارد. همراه ما باشید تا با افسردگی شدید بیشتر آشنا شوید.

افسردگی شدید یا بالینی چیست؟

همه‌ی افراد گاهی در زندگی خود احساس غم و افسردگی می‌کنند؛ اما در افسردگی بالینی این غم و یأس در بیشتر اوقات روز با بیمار همراه است. گاهی‌ اوقات این افت انرژی و افسردگی در صبح‌ها نمود بیشتری دارد. فرد افسرده به انجام فعالیت‌ها، داشتن روابط و انجام امور روزانه و طبیعی تمایل و علاقه‌ای ندارد. اگر این ویژگی‌ها هر روز به‌مدت حداقل دو هفته به طول بینجامند، جزو نشانه های افسردگی شدید در فرد هستند. بنا به گزارش دی‌.اس.ام-۵ (DSM-5) افسردگی شدید علائم دیگری نیز دارد. این علائم از این قرار است:

 • احساس خستگی و بی‌انرژی‌بودن در طول شبانه‌روز؛
 • احساس تقصیر و بی‌ارزش‌بودن در طول شبانه‌روز؛
 • ناسازگاری و اختلال در تمرکز؛
 • پرخوابی یا بی خوابی در طول شبانه‌روز؛
 • کاهش علاقه و لذت محسوس در انجام تقریبا تمام فعالیت‌های روزانه که به این حالت در روان‌شناسی، انهدونیا (anhedonia) یا ناتوانی در لذت گفته می‌شود و بنا بر مشاهدات دیگران از فرد، مشخص می‌شود؛
 • تلاطم و پریشانی و بی‌تحرکی؛
 • فکرکردن مدام به خودکشی و مرگ؛
 • اضافه‌شدن یا کاهش محسوس وزن، (تغییر پنج‌درصدی به‌شکل افزایش یا کاهش وزن در طول یک ماه)

افسردگی شدید بیشتر چه کسانی را تهدید می‌کند؟

افسردگی شدید مشکلی شایع در تمام جهان است. برای نمونه بنا به گزارش مؤسسه‌ی ملی سلامت روانی آمریکا، افسردگی شدید، ۶٫۷درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال این کشور را تحت‌تأثیر قرار داده است و ۲۰تا۲۵درصد از بزرگ‌سالان در طی زندگی خود با مشکل افسردگی شدید دست به گریبان می‌شوند.

افسردگی شدید در افراد مسن، نوجوانان و کودکان نیز ایجاد می‌شود؛ اما اغلب این مشکل در این افراد تشخیص داده نمی‌شود و درمانی نیز صورت نمی‌گیرد.

تبلیغات
 • بلیط هواپیما

آیا زنان بیشتر در معرض افسردگی شدید هستند؟

افسردگی شدید -زنان در معرض خطر

زنان دوبرابر مردان به افسردگی بالینی دچار می‌شوند. تغییرات هورمونی در دوران بلوغ، قاعدگی، دوران بارداری، سقط جنین و یائسگی احتمال و خطر ابتلا به افسردگی شدید را افزایش می‌دهد. سایر عواملی که زنان آسیب‌پذیر و حساس از نظر زیستی را در خطر ابتلا به افسردگی شدید قرار می‌دهد، از این قرار است: استرس زیاد در خانه یا محل کار، ایجاد تعادل و توازن میان زندگی کاری و خانوادگی، نگهداری و مراقبت از والدین سال‌خورده و بزرگ‌کردن فرزند به‌تنهایی.

اصلی‌ترین علائم افسردگی شدید در مردان چیست؟

آمار افسردگی در مردان به‌شکل محسوسی کم‌تر گزارش شده است و احتمالا این موضوع از نظر و بررسی‌ها جا مانده است؛ زیرا مردانی که از این مشکل رنج می‌برند، کم‌تر درباره‌ی آن صحبت می‌کنند و به‌ندرت به‌دنبال دریافت کمک برای رفع آن هستند. علائم افسردگی شدید در مردان به‌شکل‌های مختلفی بروز می‌یابد که برخی از آنها از این قرارند: کج‌خلقی، عصبانیت یا سوءمصرف موادمخدر یا الکل و استفاده از موادی که خود می‌توانند عامل افسردگی باشند تا نتیجه‌ی آن.

سرکوب احساسات منفی ممکن است منجر به رفتارهای خشونت‌آمیز با نمود بیرونی و درونی شود؛ یعنی هم خود فرد و هم اطرافیان را در معرض خطر قرار دهد و نتایجی همچون خودکشی، آدم‌کشی و بیماری به‌همراه داشته باشد.

چه عواملی باعث تحریک افسردگی شدید می‌شود؟

برخی از محرک‌ها و عوامل متداول در ایجاد افسردگی بالینی از این قرار هستند:

 • فقدان عزیزان به‌علت طلاق، مرگ یا جدایی؛
 • انزوای اجتماعی یا احساس محرومیت؛
 • تغییرات اساسی در زندگی مانند نقل مکان، فارغ‌التحصیلی، بازنشستگی، تغییر شغل و…؛
 • تضاد و اختلاف‌های شخصی در روابط، با شریک و همسر یا مافوق خود؛
 • در معرض سوءاستفاده‌های جسمی، جنسی یا احساسی قرارگرفتن.

افسردگی شدید چگونه تشخیص داده می‌شود؟

افسردگی شدید- تشخیص

متخصصین سلامت مانند پزشکانِ مراقبت‌های اولیه یا روان‌پزشکان می‌توانند با ارزیابی و معاینه‌ی پزشکی وضعیت افسردگی را بررسی کنند. مشکل افسردگی شدید با آزمایش و بررسی معمولی در ملاقات با پزشک قابل‌شناسایی است. پزشک با پرسش از سابقه‌ی شخصی و خانوادگی فرد در زمینه‌ی افسردگی شدید و بررسی علائم این بیماری می‌تواند به تشخیص درستی از وضعیت فرد دست یابد.

برای تشخیص افسردگی شدید نیازی به آزمایش خون، عکس‌برداری یا سایر تست‌های آزمایشگاهی نیست. با این وجود ممکن است پزشک معالج به کمک آزمایش خون به شناسایی سایر مشکلات پزشکی بپردازد که نشانه‌هایی مشابه افسردگی دارند؛ برای مثال، کم کاری تیروئید می‌تواند موجب بروز علائمی مشابه علائم افسردگی شود. مصرف و سوءمصرف الکل و موادمخدر، برخی داروها و سکته مغزی نیز علائم مشابهی دارند.

افسردگی شدید چگونه درمان می‌شود؟

افسردگی شدید یا بالینی، بیماری‌ای جدی، اما قابل‌درمان است. بنا به شدت علائم بیماری، پزشکِ مراقبت‌های اولیه یا روان‌پزشک ممکن است درمان دارویی با مصرف داروهای ضدافسردگی را تجویز کند. روان‌درمانی و بحث‌درمانی نیز برای رسیدگی به ابعاد عاطفی افسردگی تجویز می‌شوند.

در بعضی مواقع برای تقویت اثربخشی درمان، در کنار داروهای ضدافسردگی از داروهای دیگر نیز کمک گرفته می‌شود. داروهای مختلف اثرات متفاوتی روی افراد گوناگون دارند؛ بنابراین پزشک معالج باید انواع و دُزهای مختلفی از دارو را برای رسیدن به بهترین نتیجه بررسی کند. گزینه‌های دیگری نیز برای درمان افسردگی بالینی وجود دارد. درمان با ضربه‌ی الکتریکی تشنج‌آور موسوم‌به ECT یا شوک‌درمانی نیز از سایر موارد درمان افسردگی بالینی هستند. این درمان‌ها در صورتی استفاده می‌شوند که داروها تأثیرگذار نباشند یا علائم بیماری بسیار شدید باشد.


حتما بخوانید: ۱۰ ماده غذایی که با افسردگی مبارزه می‌کنند

آیا می‌توان از افسردگی شدید جلوگیری کرد؟

افسردگی شدید- جلوگیری

اگر شخصی یک بار به افسردگی شدید دچار بشود، احتمال دارد بعد از بهبود در مقاطع زمانی دیگر دوباره به این مشکل مبتلا شود. بهترین روش برای جلوگیری از بروز دوباره‌ی مشکل، شناخت و آگاهی‌یافتن از دلایل و محرک‌های افسردگی است که قبل‌تر در متن به آنها اشاره شد و البته ادامه‌ی مصرف داروهای تجویزشده از سوی پزشک برای جلوگیری از بازگشت افسردگی بالینی نیز بسیار مهم است، ضمن اینکه باید علائم افسردگی بالینی را شناخت و در صورت بروز هریک از آنها سریع با پزشک درباره‌ی علائم صحبت و گفت‌وگو کرد.

نوع مطلب :
برچسب ها : افسردگی، عوامل ایجاد افسردگی،
لینک های مرتبط :

پس از آنکه اعلام شد به تمام ورزشکاران حاضر در بازی‌های المپیک زمستانی سال ۲۰۱۸ در کشور جنوبی، یک گوشی گلکسی نوت ۸ اهدا می‌شود اما به بهانه تحریم‌های سازمان ملل، این گوشی‌ها به ورزشکاران دو کشور ایران و کره شمالی داده نخواهد شد، دیگر شرکت کره‌ای یعنی ال‌جی اعلام کرد به تمام ورزشکاران ایرانی این رویداد بزرگ، یک گوشی به همراه یک تلویزیون هدیه می‌دهد!


به‌نظر می‌رسد این حرکت ال‌جی، در مقابله با کاری است که کمیته برگزاری این مسابقات با اسپانسرینگ سامسونگ در تحریم نادرست ورزشکاران ایرانی انجام داد و دیگر کمپانی بزرگ کره‌ای نشان داد که نه تنها با عملکرد آن‌ها در این ارتباط مخالف است، بلکه با اهدای این جوایز ثابت کرد بحث تحریم‌ها، تنها بهانه‌ای در جهت عدم واگذاری گلکسی نوت ۸ به ورزشکاران ایرانی بوده است.

با آنکه همیشه در محافل ورزشی بر این امر تاکید شده است که نباید سیاست را با این امر مهم درآمیخت، اما این کار که واکنش‌های بسیار منفی در محافل داخلی کشورمان نیز داشته، نشان داد علی‌رغم محبوبیت بالا و فروش گسترده محصولات سامسونگ در کشور، ظاهرا اسپانسر اصلی المپیک ۲۰۱۸، رویه معکوسی در پیش گرفته است.

حرکت شرکت ال‌جی در اهدای این جوایز با اینکه از تلخی این کار در چنین رویداد مهمی کم نمی‌کند اما حداقل نشان می‌دهد ارتباط بین دو کشور ایران و کره جنوبی را نبایستی تنها بر اساس عملکرد یک رویداد (هرچند بزرگ و مهم) سنجید و امید داشت چنین حرکات تبعیض آمیزی آن هم در شرایطی که مردم کشورمان امید داشتند پس از برجام، شاهد چنین اتفاق‌های ناخوش‌آیندی نباشند، دیگر تکرار نشود.

نوع مطلب :
برچسب ها : ال‌جی، المپیک زمستانی 2018،
لینک های مرتبط :


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : محمد ترابی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :